SARTEN PLUS H 20/25 MG

Čtěte příbalový leták SARTEN PLUS H 20/25 MG online. Dozvíte se vše o užívání, možných nežádoucích účincích a další informace. Můžete se také zapojit do diskuze k SARTEN PLUS H 20/25 MG a napsat své zkušenosti.

Obsah příbalového letáku SARTEN PLUS H 20/25 MG

  1. Co je SARTEN PLUS H 20/25 MG a k čemu se používá
  2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete SARTEN PLUS H 20/25 MG užívat
  3. Jak se SARTEN PLUS H 20/25 MG užívá
  4. Možné nežádoucí účinky
  5. Jak SARTEN PLUS H 20/25 MG uchovávat
  6. Obsah balení a další informace

Příbalový leták – SARTEN PLUS H 20/25 MG

1. Co je Sarten Plus H a k čemu se používá

Sarten Plus H obsahuje dvě léčivé látky, olmesartan-medoxomil a hydrochlorothiazid, které se užívají k léčbě vysokého krevního tlaku (hypertenze):

Olmesartan-medoxomil patří do skupiny léků zvaných antagonisté angiotenzinu II. Snižuje krevní tlak, a to relaxací (uvolněním) cév. Hydrochlorothiazid patří do skupiny léků označovaných jako thiazidová diuretika („močopudné léky“). Krevní tlak snižuje tím, že působí na ledviny, které pak tvoří více moči, a pomáhají tak organismu zbavovat se přebytečných tekutin.

Přípravek Sarten Plus H dostanete pouze v případě, že léčba samotným přípravkem Sarten (olmesartan-medoxomil) u Vás nevedla k dostatečné úpravě krevního tlaku. Obě léčivé látky v přípravku Sarten Plus H při současném podání pomáhají snižovat krevní tlak více, než kdyby kterákoliv z nich byla podávána samostatně.

Možná již v současnosti nějaké léky na léčbu vysokého krevního tlaku užíváte, ale Váš lékař Vám předepsal Sarten Plus H, aby ho snížil ještě více.

Vysoký krevní tlak je možno upravovat léky jako je přípravek Sarten Plus H. Váš lékař Vám nejspíše také doporučil, abyste napomohli snížení svého krevního tlaku změnou způsobu života (např. snížením váhy, odvyknutím kouření, pitím méně alkoholických nápojů a snížením množství soli ve stravě). Lékař Vám také pravděpodobně doporučil, abyste pravidelně cvičili, vhodná je např. chůze nebo plavání. Je důležité, abyste se radami svého lékaře řídili.

2. Čemu musíte věnovat pozornost, než začnete Sarten Plus H užívat

Upozornění a opatření

Před užitím přípravku Sarten Plus H se poraďte se svým lékařem.

Než užijete přípravek, informujte svého lékaře, pokud užíváte některý z následujících přípravků používaných k léčbě vysokého krevního tlaku:

– inhibitor ACE (například enalapril, lisinopril, ramipril), a to zejména pokud máte problémy s ledvinami související s diabetem.

– aliskiren

Váš lékař může v pravidelných intervalech kontrolovat funkci ledvin, krevní tlak a množství elektrolytů (např. draslíku) v krvi.

Viz také informace v bodě “Neužívejte přípravek Sarten Plus H“.

Pokud máte kterýkoliv z níže uvedených zdravotních problémů, oznamte to svému lékaři, než začnete tablety užívat:

Mírné až středně závažné ledvinové problémy nebo nedávno transplantovaná ledvina Jaterní onemocnění Srdeční selhání nebo potíže se srdečními chlopněmi nebo srdečním svalem Zvracení (pocit na zvracení) nebo průjem, které jsou silné nebo přetrvávají několik dnů Léčba vysokými dávkami diuretik (močopudných léků) nebo dieta s nízkým obsahem soli Onemocnění nadledvinek (např. primární aldosteronismus) Cukrovka (diabetes mellitus) Lupus erythematodes (autoimunitní onemocnění) Alergie nebo astma

Kontaktujte svého lékaře, pokud se u Vás objeví kterýkoli z následujících sta­vů:

průjem, který je silný, nepolevující a působí výrazný úbytek tělesné hmotnosti. Váš lékař může zhodnotit příznaky a rozhodnout, jak bude pokračovat Vaše léčba krevního tlaku. snížení ostrosti vidění nebo bolesti očí. Může se jednat o příznaky zvýšeného nitroočního tlaku a mohou nastat během několika hodin až týdnů po užití přípravku Sarten Plus H. Neléčený stav by mohl způsobit ztrátu zraku.

Další léčivé přípravky a Sarten Plus H

Informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte, které jste v nedávné době užíval(a) nebo které možná budete užívat.

Zejména je třeba, abyste ho informovali o jakémkoli z těchto léků:

Jiné léky snižující krevní tlak (antihypertenziva), protože účinek přípravku Sarten Plus H se může zvýšit.

Možná bude nutné, aby Váš lékař změnil Vaši dávku a/nebo udělal jiná opatření:

Pokud užíváte inhibitory ACE nebo aliskiren (viz také informace v bodě „Neužívejte přípravek Sarten Plus H “ a „Upozornění a opatření“).

Léky, které mohou měnit hladinu draslíku v krvi, pokud byste je užívali souběžně s přípravkem Sarten Plus H. Mezi tyto léky se řadí:

– doplňky draslíku (stejně jako náhrady solí obsahující draslík)

– močopudné přípravky (diuretika)

– heparin (na ředění krve)

– projímadla

– steroidy

– adrenokortikotropní hormon (ACTH)

– karbenoxolon (lék na vředy v ústech a žaludeční vředy)

– sodná sůl penicilinu G (označovaný také jako sodná sůl benzylpenicilinu, antibiotikum)

– některé léky tlumící bolesti, jako je kyselina acetylsalicylová nebo salicyláty

Lithium (lék na léčbu poruch nálady a některých typů deprese) – při souběžném užívání s přípravkem Sarten Plus H se může zvyšovat toxicita lithia. Pokud lithium musíte užívat, bude Vám lékař kontrolovat jeho hladinu v krvi. Nesteroidní protizánětlivé léky (NSAID) (léky proti bolestem, otokům a dalším příznakům zánětu, včetně artritidy), pokud jsou užívány souběžně s přípravkem Sarten Plus H, mohou zvyšovat riziko selhání ledvin a snižovat účinek tohoto přípravku Léky na spaní, sedativa a antidepresiva, protože jejich užívání souběžně s přípravkem Sarten Plus H může při vstávání (přechodu do vzpřímené polohy) vyvolat náhlý pokles krevního tlaku Některé léky na uvolňování svalstva, jako je baklofen nebo tubokurarin Amifostin a některé další léky na léčbu rakoviny, jako je cyklofosfamid nebo methotrexát Cholestyramin a kolestipol, což jsou léky na snižování hladiny tuku v krvi Kolesevelam hydrochlorid, lék ke snížení hladiny cholesterolu v krvi, protože účinek přípravku Sarten Plus H může být snížen. Lékař Vám může doporučit užívání přípravku Sarten Plus H alespoň 4 hodiny před užitím kolesevelam hydrochloridu. Anticholinergní přípravky, jako je atropin a biperiden Léky na některé psychiatrické poruchy, jako je thioridazin, chlorpromazin, levomepromazin, trifluoperazin, cyamemazin, sulpirid, amisulprid, pimozid, sultoprid, tiaprid, droperidol nebo haloperidol Některé léky na srdeční onemocnění, jako je chinidin, hydrochinidin, disopyramid, amiodaron, sotalol nebo digitalis Léky, které mohou měnit srdeční rytmus, jako je mizolastin, pentamidin, terfenadin, dofetilid, ibutilid nebo erytromycin v injekcích Perorální léky na cukrovku, jako je metformin, nebo inzulín, které snižují hladinu cukru v krvi Beta-blokátory a diazoxid, léky užívané při léčbě vysokého krevního tlaku a nízké hladiny cukru v krvi, protože Sarten Plus H může zesilovat jejich účinek na zvyšování krevního cukru Methyldopa, lék k léčbě vysokého krevního tlaku Léky na zvyšování krevního tlaku a zpomalování tepové frekvence, jako je noradrenalin Difemanil, používaný k léčbě pomalé tepové frekvence nebo snížení pocení Léky na dnu, jako je probenecid, sulfinpyrazon nebo allopurinol doplňky vápníku Amantadin, což je protivirový lék Cyklosporin, lék užívaný k zabránění odhojení transplantova­ných orgánů Některá antibiotika zvaná tetracykliny nebo sparfloxacin Amfotericin, což je lék na plísňové infekce Některá antacida užívaná k léčbě překyselení žaludku, jako je hydroxid hlinitý a hořečnatý, protože mohou mírně snižovat účinek přípravku Sarten Plus H Cisaprid, používaný ke zvýšení pohybu stravy v žaludku a střevech Halofantrin, užívaný k léčbě malárie.

Přípravek Sarten Plus H s jídlem a pitím

Sarten Plus H může být užíván s jídlem nebo nezávisle na jídle.

Jestliže během užívání přípravku Sarten Plus H požíváte alkoholické nápoje, je třeba opatrnosti, protože někteří jedinci mohou mít pocit na omdlení nebo závratě. Pokud je tomu tak i u vás, nepožívejte žádný alkohol, a to ani víno, pivo nebo míchané alkoholické nápoje.

Černošští pacienti

Stejně jako u jiných podobných léků je účinek přípravku Sarten Plus H na snížení krevního tlaku u černošských pacientů poněkud nižší.

Těhotenství a kojení

Těhotenství

Je třeba, abyste informovala svého lékaře, pokud si myslíte, že jste těhotná (nebo byste mohla otěhotnět). Lékař Vás obvykle upozorní, že před otěhotněním nebo jakmile své těhotenství zjistíte, máte přestat Sarten Plus H užívat a doporučí Vám užívat jiný lék míto přípravku Sarten Plus H. Užívání přípravku Sarten Plus H v těhotenství se nedoporučuje. Jste-li těhotná déle než tři měsíce, nesmíte tento přípravek užívat, protože by mohl způsobit závažné poškození dítěte, pokud by byl užíván po třetím měsíci těhotenství.

Kojení

Pokud kojíte nebo začínáte kojit, sdělte to svému lékaři. Užívání přípravku Sarten Plus H se kojícím matkám nedoporučuje. Pokud chcete kojit, Váš lékař může vybrat jiný lék.

Pokud jste těhotná nebo kojíte, domníváte se, že můžete být těhotná, nebo plánujete otěhotnět, poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem dříve, než začnete tento přípravek užívat.

Řízení dopravních prostředků a obsluha strojů

Při léčbě vysokého krevního tlaku můžete pociťovat ospalost a závratě. V takovém případě neřiďte ani neobsluhujte stroje, dokud tyto příznaky neodezní. Poraďte se se svým lékařem.

Přípravek Sarten Plus H obsahuje laktózu

Tento přípravek obsahuje laktózu (druh cukru). Pokud Vám Váš lékař řekl, že nesnášíte některé cukry, poraďte se se svým lékařem dříve, než začnete tento léčivý přípravek užívat.

3. Jak se Sarten Plus H užívá

Vždy užívejte tento přípravek přesně podle pokynů svého lékaře. Pokud si nejste jistý(á), poraďte se se svým lékařem nebo lékárníkem.

Doporučená dávka přípravkuje jedna tableta přípravku Sarten Plus H 20/12,5 mg jednou denně. Pokud se Vám krevní tlak neupraví, může Váš lékař rozhodnout o změně dávkování, a to na jednu tabletu přípravku Sarten Plus H 20/25 mg jednou denně.

Tabletu zapíjejte dostatečným množstvím vody. Dávku užívejte pokud možno každý den ve stejnou dobu, například při snídani. Důležité je, abyste Sarten Plus H užívali tak dlouho, dokud lékař nerozhodne jinak.

Jestliže jste užil(a) více přípravku Sarten Plus H, než jste měl(a)

Pokud jste užili více tablet, než jste měl(a), nebo jestliže došlo k náhodnému požití přípravku dítětem, okamžitě vyhledejte svého lékaře nebo nejbližší pohotovost; balení léku vezměte s sebou.

Jestliže jste zapomněl(a) užít přípravek Sarten Plus H

Pokud jste zapomněli užít přípravek, užijte jej v běžné dávce následující den jako obvykle. Nezdvojnásobuj­tenásledující dávku, abyste nahradil(a) vynechanou dávku.

Jestliže jste přestal(a) užívat přípravek Sarten Plus H

Důležité je, abyste Sarten Plus H užívali tak dlouho, dokud lékař nerozhodne jinak.

Máte-li jakékoli další otázky týkající se užívání tohoto přípravku, zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka.

4. Možné nežádoucí účinky

Podobně jako všechny léky může mít i tento přípravek nežádoucí účinky, které se ale nemusí vyskytnout u každého.

Následující dva nežádoucí účinky však mohou být závažné:

Vzácně se mohou vyskytnout alergické reakce, které mohou postihnout celé tělo a projevit se jako otok obličeje, úst a/nebo hrtanu společně se svěděním a vyrážkou. V takovém případě přestaňte Sarten Plus H užívat a neprodleně kontaktujte lékaře. Sarten Plus H může u citlivých osob nebo jako výsledek alergické reakce vyvolat přílišný pokles krevního tlaku. Méně často se mohou objevit závratě nebo mdloby. V takovém případě přestaňte Sarten Plus H užívat, neprodleně kontaktujte lékaře a lehněte si na vodorovnou plochu.

Toto jsou ostatní nežádoucí účinky, které jsou v současnosti u přípravku Sarten Plus H známé:

Pokud se tyto nežádoucí účinky objeví, bývají často mírné a není třeba přerušit léčbu.

Časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 10 pacientů):

Závratě, slabost, bolesti hlavy, únava, bolesti na prsou, otoky kotníků, chodidel, nohou, rukou nebo paží.

Méně časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 ze 100 pacientů):

Bušení srdce (palpitace), vyrážka, ekzém, závratě, kašel, zažívací obtíže, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem, svalové bolesti a křeče, bolesti kloubů, paží a nohou, bolest zad, u mužů potíže s erekcí, krev v moči.

Jako méně časté byly zjištěny i některé změny ve výsledcích krevních testů. Patří mezi ně: zvýšená hladina tuků v krvi, zvýšené hladiny močoviny nebo kyseliny močové v krvi, zvýšené hladiny kreatininu, zvýšené nebo snížené hladiny draslíku v krvi, zvýšené hladiny vápníku v krvi, zvýšení cukru v krvi, zvýšené hodnoty parametrů jaterních funkcí. Váš lékař bude o těchto změnách vědět z krevních testů a sdělí Vám, pokud bude potřeba učinit nějaké opatření.

Vzácné nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 1000 pacientů):

Celkový pocit nemoci, poruchy vědomí, kožní bulky (podlitiny), akutní ledvinové selhání.

Jako vzácné byly zjištěny i změny ve výsledcích krevních testů. Patří mezi ně: zvýšení močovinového dusíku v krvi, snížení hemoglobinu a hodnot hematokritu. Váš lékař bude o těchto změnách vědět z krevních testů a sdělí Vám, pokud bude potřeba učinit nějaké opatření.

Další nežádoucí účinky hlášené po užití samotného olmesartan-medoxomilu nebo hydrochlorothi­azidu, ale ne u přípravku Sarten Plus H nebo s vyšší četností:

Olmesartan-medoxomil:

Časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 10 pacientů):

Zánět průdušek, kašel, rýma nebo ucpaný nos, bolest v krku, bolesti břicha, zažívací potíže, průjem, nevolnost, gastroenteritida (zánět žaludeční sliznice a střev), bolest kloubů nebo kostí, bolest zad, krev v moči, infekce močového ústrojí, příznaky podobné chřipce, bolest.

Jako časté byly zjištěny i některé změny ve výsledcích krevních testů. Patří mezi ně: zvýšená hladina tuků v krvi, zvýšené hladiny močoviny nebo kyseliny močové v krvi, zvýšené hodnoty parametrů jaterních a svalových funkcí.

Méně časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 ze 100 pacientů):

Rychlé alergické reakce, které mohou postihnout celé tělo a mohou zapříčinit dýchací problémy stejně jako rychlý pokles krevního tlaku, který může vést až k mdlobě (anafylaktické reakce), otok obličeje, angína pectoris (bolesti nebo nepříjemný pocit na hrudi), celkový pocit nemoci, alergické kožní vyrážky, svědění, exantém (kožní vyrážka), kožní bulky (podlitiny).

Jako méně časté byly zjištěny i některé změny ve výsledcích krevních testů. Patří mezi ně: snížené množství jistého typu krevních buněk označovaných jako krevní destičky (trombocytopenie).

Vzácné nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 1000 pacientů):

Poškozená funkce ledvin, nedostatek energie.

Jako vzácné byly zjištěny i změny ve výsledcích krevních testů. Patří mezi ně: zvýšení draslíku v krvi.

Hydrochlorothi­azid:

Velmi časté nežádoucí účinky (mohou postihnout více než 1 z 10 pacientů):

Změny ve výsledcích krevních testů zahrnující: zvýšené hladiny tuku a kyseliny močové v krvi.

Časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 10 pacientů):

Pocit zmatenosti, bolesti břicha, žaludeční nevolnost, pocit plnosti, průjem, nevolnost, zvracení, zácpa, vylučování glukózy do moče.

Byly zjištěny i některé změny ve výsledcích krevních testů zahrnující:

zvýšené hladiny kreatininu, močoviny, vápníku a cukru v krvi, snížené hladiny chloridů, draslíku, hořčíku a sodíku v krvi. Zvýšení amylázy v séru (hyperamylasémie).

Méně časté nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 ze 100 pacientů):

Snížení nebo ztráta chuti k jídlu, závažné dýchací obtíže, anafylaktické kožní reakce (reakce z přecitlivělosti), zhoršení již existující krátkozrakosti, červené zbarvení kůže (erytém), kožní reakce na světlo, svědění, nafialovělé tečky nebo skvrny na kůži v důsledku malého krvácení (purpura), kožní bulky (podlitiny).

Vzácné nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 1000 pacientů):

Otok a bolestivost slinných žláz, snížený počet bílých krvinek, snížený počet krevních destiček, chudokrevnost, poruchy kostní dřeně, neklid, pocit vyčerpání nebo deprese, spánkové potíže, nezájem (apatie), brnění a snížená citlivost, záchvaty (křeče), předměty se jeví jako žluté, rozostřené vidění, pocit sucha v očích, nepravidelný srdeční rytmus, zánět cév, krevní sraženiny (trombóza nebo embolie), zánět plic, hromadění tekutiny v plicích, zánět slinivky, žloutenka, zánět žlučníku, příznaky lupus erythematodes, jako je vyrážka, bolesti kloubů a studené ruce a prsty, alergické kožní reakce, olupování kůže a puchýře na kůži, neinfekční zánět ledvin (intersticiální nefritida), horečka, svalová slabost (někdy způsobující zhoršenou pohyblivost).

Velmi vzácné nežádoucí účinky (mohou postihnout až 1 z 10000 pacientů):

Poruchy rovnováhy elektrolytů vedoucí k neobvykle snížené hladině chloridů v krvi (hypochloremické alkalóze), neprůchodnost střev (paralytický ileus).

Není známo (četnost nelze z dostupných údajů určit):

Snížení ostrosti vidění nebo bolest očí (možné příznaky akutního glaukomu [zelený zákal] s uzavřeným úhlem).

Hlášení nežádoucích účinků

Pokud se u Vás vyskytne kterýkoli z nežádoucích účinků, sdělte to svému lékaři nebo lékárníkovi. Stejně postupujte v případě jakýchkoli nežádoucích účinků, které nejsou uvedeny v této příbalové informaci. Nežádoucí účinky můžete hlásit také přímo na adresu: Státní ústav pro kontrolu léčiv, Šrobárova 48, 100 41 Praha 10, webové stránky: . Nahlášením nežádoucích účinků můžete přispět k získání více informací o bezpečnosti tohoto přípravku.

5. Jak Sarten Plus H uchovávat

Uchovávejte tento přípravek mimo dohled a dosah dětí.

Tento léčivý přípravek nevyžaduje žádné zvláštní podmínky uchovávání.

Nepoužívejte tento přípravek po uplynutí doby použitelnosti uvedené na krabičce a na blistru za „EXP“. Doba použitelnosti se vztahuje k poslednímu dni uvedeného měsíce.

Nevyhazujte žádné léčivé přípravky do odpadních vod nebo domácího odpadu. Zeptejte se svého lékárníka, jak naložit s přípravky, které již nepoužíváte. Tato opatření pomáhají chránit životní prostředí.

6. Obsah balení a další informace

Co přípravek Sarten Plus H obsahuje

Léčivé látky:

Sarten Plus H 20/12,5 mg: Jedna potahovaná tableta obsahuje 20 mg olmesartan-medoxomilu a 12,5 mg hydrochlorothi­azidu.

Sarten Plus H 20/25 mg: Jedna potahovaná tableta obsahuje 20 mg olmesartan-medoxomilu a 25 mg hydrochlorothi­azidu.

Pomocné látky:

Mikrokrystalická celulóza, monohydrát laktózy*, částečně substituovaná hyprolóza, hyprolóza, magnesium-stearát, mastek, hypromelóza, oxid titaničitý (E 171), žlutý a červený oxid železitý (E 172).

Jak přípravek Sarten Plus H vypadá a co obsahuje toto balení

Sarten Plus H 20/12,5 mg je červenožlutá kulatá potahovaná tableta o velikosti 8,5 mm s vyraženým nápisem „C22“ na jedné straně.

Sarten Plus H 20/25 mg je narůžovělá kulatá potahovaná tableta o velikosti 8,5 mm s vyraženým nápisem „C24“ na jedné straně.

Velikost balení: 14, 28, 30, 56, 84, 90, 98 a 10 × 28 potahovaných tabletách a baleních s perforovanými jednodávkovými blistry obsahující 10, 50 a 500 potahovaných ta­blet

Na trhu nemusejí být všechny velikosti balení.

Držitel rozhodnutí o registraci a výrobce

Držitel rozhodnutí o registraci:

Menarini International Operations Luxembourg S.A., 1611 Luxembourg, Lucembursko

Výrobce:

Daiichi Sankyo Europe GmbH, Pfaffenhofen/Ilm, Německo

Berlin-Chemie AG, Berlín, Německo

Qualiphar N.V., Bornem, Belgie

Menarini – Von Heyden GmbH, Drážďany, Německo

Tento léčivý přípravek je v členských státech EHP registrován pod těmito názvy:

Belgie: Belsar Plus

Česká republika: Sarten Plus H

Dánsko: Benetor Comp

Estonsko: Mesar plus

Finsko: Benetor Comp

Francie: Alteis Duo

Irsko: Omesar Plus

Island: Benetor Comp

Itálie: Olprezide

Kypr: Olartan-plus

Litva: Mesar plus

Lotyšsko: Mesar plus

Lucembursko: Belsar Plus

Maďarsko: Laresin Plus

Malta: Omesar plus

Německo: Votum plus

Norsko: Benetor Comp

Polsko: Revival Plus

Portugalsko: Olsar Plus

Rakousko: Mencord Plus

Řecko: Olartan-plus

Slovenská republika: Tenzar Plus

Slovinsko: Co-Tensiol

Španělsko: Ixia Plus

Tato příbalová informace byla naposledy revidována: 28. 11. 2016

9/9

ZDROJ: sukl.cz

Napsat komentář